top of page
Søg
  • JE

Virksomheder åbnede små vinduer ud i fremtidenEn studentereksamen kan føre en hen mange steder i livet, og på Duborg-Skolen sikrer vi, at vores elever er godt klædt på til deres valg af karriere og uddannelse efter 13. årg. Ud over vores alumnedage, hvor tidligere elever fortæller om deres erfaringer efter endt skoletid, arrangerer vi således også informationsdage om studie- og uddannelsesvalg i Danmark og Tyskland.

Et af disse arrangementer løb af stablen den 9.2., hvor karrierelærer Søren Nørup Knudsen i forbindelse med en virksomhedsdag for 11. årg. havde inviteret en række firmaer fra grænselandet til at fortælle om job og udviklingsmuligheder i deres brancher for at give eleverne et ekstra perspektiv på de muligheder, en dansk-tysk studentereksamen fra Duborg-Skolen giver vores studenter.

Comments


bottom of page